Kullanıcı Adı: Şifre:
BİLECİK HABER - bilecik11.com

Ana Sayfa / / Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın: “Kadın Toplumun Sigortasıdır”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın: “Kadın Toplumun Sigortasıdır” Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın: “Kadın Toplumun Sigortasıdır”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kadın çiftçilerin birbirleriyle kaynaşmaları, kırsal alanda kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konulardaki performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla 2004 yılından beri düzenlenen “Kadın Çiftçiler Bilgi ve Proje Yarışması”nın dokuzuncusu, Bilim Sanat Merkezi Salonu’nda gerçekleşti.

2012-03-15, 18:18:57 Okunma: 2104 0 yorum

 

Yarışmaya Merkez Kurtköy Köyü’nden Arzu Kuzuluk, Bozüyük Muratdere Köyü’nden Ayşe Göz, Söğüt Çaltı Beldesi’nden Zeliha Şahin, Gölpazarı Kurşunlu Köyü’nden Bedriye Engin, Yenipazar Batıbelenören Köyü’nden Rukiye Ünal, Pazaryeri Merkez’den Müjgan Barlas, Osmaneli Çerkeşli Köyü’nden Huriye Kaplan ve İnhisar Tozman Köyü’nden Feride Ayan yarışmacı olarak katıldı.

            Yarışmanın jüri üyeliğini Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Veysel Selbi, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Cafer Ay, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Avcı yaptı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan yarışmaya Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar ile eşi Dr. Nihal Akpınar, Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bilgin Aydın ile eşi, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veli Yetim ile vatandaşlar katıldı.

            Yarışma öncesinde konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bilgin Aydın yaptığı konuşmada, kadınların tarımsal üretim ve beslenmede en büyük rolü oynadıklarını söyledi. Kırsal alanda kadının ailenin her şeyi olduğunu söyleyen Aydın şöyle devam etti:

            “Kadın birçok özellik taşıyan mücevherdir. Evini yönetendir. Ailesini besleyendir. Kadın toplumun sigortasıdır.

            Bu büyük sorumlulukları göğüsleyen kadınlarımızın birbirleriyle kaynaşmalarının sağlanması, kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım çalışmalarının sonuçlarının görülmesi, tarımsal konulardaki performanslarının değerlendirilmesi, kendilerine olan güven duygularının geliştirilmesi ve girişimcilik ruhunun aşılanması amacıyla Bakanlığımız 2004 yılından beri Kadın Çiftçiler Bilgi ve Proje yarışmasını düzenlemektedir.”

            Aydın’ın konuşmasının ardından slayt gösterisi yapıldı. Sonrasında Bilecik ve ilçelerinden kadın çiftçilerin katıldığı, 15 sorudan oluşan bilgi yarışmasına geçildi. Yarışmada en fazla puanı alan, Yenipazar Batıbelenören Köyü’nden Rukiye Ünal yarışmanın birincisi oldu. İkinci Osmaneli Çerkeşli Köyü’nden Huriye Kaplan olurken üçüncü de İnhisar Tozman Köyü’nden Feride Ayan oldu.

            Birinci olan yarışmacı ödülünü Vali Akpınar ve eşi Dr. Akpınar’dan, ikinci olan yarışmacı Vali Yardımcısı Öksüz’den, üçüncü olan yarışmacı da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın’dan aldı. Diğer 5 yarışmacı ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Şişman’dan aldı. Ödül törenin ardından Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan, bayanlara değer verilip böyle bir yarışma organize edildiği için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın’a plaket verdi.

            Yarışmanın il birincisi Rukiye Ünal, Çankırı’da yapılacak olan bölge yarışmasında ilimizi temsil edecek.  ZEYNEP KILBAHRİ

 

Etiketler:
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


6 + 1 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)